Drama/ratni
Režija: John Harwood
Glumci: Boris Dvornik, Vanja Drach ,Pavle Vujisić, Zvonko Lepetić, Karlo Bulić
Nada Gačešić-Livaković, Božidar Smiljanić,Božidar Orešković,A1arko Radić,Inge Apelt ...
Sadržaj
Serija Kapelski kresovi snimljena 1975. godine prema istoimenom romanu Veljka Kovačevića, književnika i španjolskog borca, govori o dramatičnom rastu ustanka 1941. godine u Gorskom kotaru i Primorju.Kao i roman, serija počiva na sjećanju autora, povijesnog svjedoka tih događaja i obiluje likovima čija su imena prešla u legendu i sjećanja. No, ne valja u njima, kao ni u cjelini serije, vidjeti tek puki dokument jednog razdoblja, već ponajprije umjetničku transformaciju stvarnosti.
Radnja počinje okupljanjem skupine partizana, a završava narastanjem te grupe u diviziju.
Scenarij za seriju napisao je Ivica Ivanac u suradnji s redateljem Ivanom Hetrichom, dok se razradom filmskih priča pozabavio Zlatko Sudović.
Golemu glumačku ekipu, njih više od 200 (od kojih su neki bili prvi put pred kamerom), predvode vrsni glumci kao što su Boris Dvornik, Vanja Drach, Pavle Vujisić, Zvonko Lepetić, Karlo Bulić, Nada Gaćešić, Božidar Smiljanić, Božidar Orešković, A1arko Radić, Inge Appelt i dr.
A1ica se steže
Odred u šumama prekida sve akcije kako ne bi ugrozio živote talaca. Talijani u međuvremenu ograđuju područje žicom i grade bunkere. Dimnjačar, pušten na slobodu, odlazi u potragu za izdajnikom i otkriva ga. Na Sušaku dolazi do dramatičnog razvoja događaja. Jastreb u posljednji čas izmiče uhićenju i odlazi u šumu, priključujući se odredu...
Magična brojka 2000
Razotkrivši se pred Marom Lukšinom, Dimnjačar mora napustiti ilegalu i krenuti u šumu. Sergente Guido, Marin ljubavnik, pogiba u okršaju s Dimnjačarom. Gore, u šumi, Profesor ustanovi da odred ima 199 boraca. S čežnjom se očekuje kad će se taj broj popeti na 200. Digavši oklopni vlak u zrak, odred na čelu s komandantom Ljubom prelazi na Viševicu...
Lujzijana, Lujzijana čija li si?
U nastojanju da pridobiju pučanstvo za sebe, Talijani se dosjete organizirati nogometnu utakmicu između talijanske momčadi i momčadi Mjesta. Utakmica neslavno propada, a Jastrebova omladinska postrojba prvi put prelazi Lujzijanu po danu. Na domaku Sušaka Jastreb ispaljuje tri rakete, javljajući se tako voljenoj djevojci, Ini.
Ofenziva
Talijani spremaju ofenzivu. Pripremajući se na to, u odredu se organizira prava pravcata škola skijanja. Međutim, javljaju se i prvi dezerteri. Bojeći se za sudbinu svoje male sestre, Dimnjačar s malim Srećkom odlazi po nju. Priključuju se svadbenoj povorci i prolaze kroz žicu. čini se da je sve prošlo u najboljem redu, kad im se pridruži Mare Lukšina... Jastreb je ranjen u jednoj od akcija odreda.
Kako doći do doktora
Pritisak talijanske vojske na stanovništvo i dalje se nastavlja. U neprijateljskoj ofenzivi odred je razbijen, pojedine skupine odsječene. Jastreba prenose u partizansku bolnicu. Skupini što prenosi Jastreba priključi se i Dimnjačar. Za to vrijeme Ina uspije dobiti propusnicu i odlazi u Delnice vidjeti što je s Jastrebom. Nepovjerenje prema njoj je golemo i ona ništa ne saznaje. U bolnici, koja je u međuvremenu ostala bez liječnika, obavljena je operacija - bez anestezije. A1uti će tu operaciju hrabro izdržati. Dimnjačar shvaća da je bolnici potreban liječnik i odlazi natrag u Mjesto...
Nevolje s doktorom, a zapravo s dimnjačarom
Probijajući se kroz talijansku zasjedu, Dimnjačar uspijeva dovesti Doktora do Drežnice. Tamo ih svečano dočekuju mještani i odmah počinju s organiziranjem bolnice i liječenjem ranjenika. U međuvremenu partizani zarobljavaju talijanski kamion s municijom. I dok rezolutni, ali požrtvovni Doktor liječi Jastreba i A1utog, između Dimnjačara i medicinske sestre Lee razvit će se nježni osjećaji. U želji da budu skupa Dimnjačar će upasti u niz neprilika koje će riješiti komandant Ljubo.
Otmica majora
Gotovo cijeli Komitet pada Talijanima u ruke. Dimnjačar dolazi na ideju razmjene. Za to vrijeme Ina na sve načine pokušava doći u dodir s ilegalcima i steći njihovo povjerenje. Riđan, Dimnjačar, Srećko i Artiljerac odlaze oteti majora...
Posao za profesora
Oteti je major važna osoba. Talijani su spremni na pregovore. No, partizani odjednom imaju čak dva majora za razmjenu. Profesor, kao opunomoćenik odreda, odlazi na pregovore. Razmjena je uspješno obavljena. U talijanskom štabu primjećuje Inu sa A pijom i zaključi da je Ina talijanska špijunka.
A1ica puca
Zimsko je zatišje prošlo i odred kreće u nove akcije. Talijanska regularna vojska napušta Mjesto, a u kasarni izvan žice utaboruju se zloglasni crnokošuljaši. Jastreba razdire Profesorova tvrdnja da je Ina talijanska špijunka. On još ne zna da Ina surađuje s mladim ilegalcima na Sušaku i da priprema s njima atentat na talijanski štab. Komandant Ljubo sprema napad na Mjesto, a odmah iza toga i na tvrđavu Alkazar. Nakon kraće borbe partizani ulaze u Mjesto, no odmah zatim započinje bitka za tvrđavu. A1rtve su u toj borbi velike i teške.
Korijenje se širi i pomlađuje
Mjesto je oslobođeno i prepušta se slavlju. Ina, stekavši napokon povjerenje partijske organizacije, prelazi iz ilegale u partizane i priključuje se odredu, gdje nakon mnogih nesporazuma dolazi u sukob s Jastrebom. Odred je već žalosno prorijeđen: nema više Profesora, Pjesnika i mnogih drugih. U međuvremenu se s oslobođenjem Mjesta počinju formirati i prvi oblici organizirane vlasti, a zajedno s njom i prve pojave birokratizma, izdaje, otpora protiv novog...
Kad brojiš, počni od tisuću
Dimnjačar je zarobio A pijuna, nekadašnjeg školskog druga Jastreba i Ine, koji se nalazio u talijanskoj službi. Sad mu u Mjestu sudi Narodni sud. Za to vrijeme Talijani pripremaju protunapad na Mjesto. No, Primorsko-goranski odred ima već 1136 boraca i njegovo je povlačenje pred snažnim talijanskim snagama tek privremeno. Zajedno s odredom iz Mjesta se povlači i narod. U jednoj od prvih akcija, u koju sa svog novog položaja kreće odred, gine Jastreb.
13
Talijani precjenjuju uspjeh svog protunapada i grubo zlostavljaju stanovništvo. Međutim, akcije odreda se nastavljaju. Dimnjačar, kao i dosad, vodi svoj posebni rat. Došla je i 1943. godina, ali sad je situacija sasvim drukčija. Iz Primorsko-goranskog odreda rodila se XIII. divizija. I kad Lujzijanom poteče kolona zarobljenih talijanskih vojnika, svima je jasno da žrtve nisu bile uzaludne.